VFK - Vestsjællands fodbolddommerklub

  • Bestyrelsen konstitueret 2017

    Bestyrelsen konstitueret

    Læs mere...
  • Oprykninger 2017

    Oprykninger i efteråret 2017

    Læs mere...
  • Nyhedsbrev nr. 1 2017

    Nyhedsbrev nr. 1 2017

    Læs mere...
  • Oprykninger efteråret 2016

    Stort tillykke med midtvejs oprykningen ...

    Læs mere...
  • Nyhedsbrev nr.1 2016

    Nyhedsbrev nr. 1 2016

    Læs mere...
  • Referat af Generalforsamling 2015

    Referat fra generalforamlingen 2015

    Læs mere...
  • Endelig en fælles tøjaftale

    Attraktive fordele til medlemmer af
    Danske Fodbolddommere


    Læs mere...
  • Medlemslisten er opdateret

    Check venligst dine oplysninger.

    Læs mere...

Begyndelsessparket

Jeg vil blot lige høre om lille ting vedr. begyndelsessparket i indefodbold.
Jeg forstod fint nok, at man nu ikke kan score direkte på begyndelsessparket.
Men hvis det sker, hvordan kommer vi så igang igen...

Er der omspark (ikke sat korrekt i spil) eller er der målspark (har passeret mållinien)...... ????

Der skal dømmes målspark !

Igangsættelsen er der jo intet galt med - bolden er sparket - den er i bevægelse - og det er jo retningsfrit !

Der er i indefodbold så nu lavet den lov-tilføjelse / - ændring, at der IKKE kan scores direkte på et begyndelsesspark (§ 8).

Videre i FIFAs § 16 står der så:
(MÅLSPARK)- "Det dømmes når hele bolden har passeret mållinjen enten i luften eller på jorden, sidst rørt af en spiller fra det angribende hold, og der ikke er scoret, jf. § 10"